Miközben Ausztriában dolgozó, magyar származású kollégámtól átveszem a menetpróbára felkínált amerikai pick-upot, leparkol mellénk egy Porsche Cayenne. Szinte játékautónak tűnik, ahogy a Ram 1500-as vezetőfülkéjéből lenézünk rá. Nem evilági autó ez, s mellbevágó méretei bizony felkészületlenül érik az embert: a hosszú tengelytávú Mercedes S-osztálynál közel 60 centivel, a Hummer H1-esnél pedig több mint egy méterrel hosszabb, utóbbinál valamivel magasabb is, és csak kicsit keskenyebb. A belvárosból kifelé végig úgy éreztem magam, mint Gulliver Lilliputban. A sávokat nagyon szűknek érezni, a mélygarázsokat, parkolóházakat, illetve a gyorséttermek autós behajtóit pedig a legjobb messze elkerülni. Az ok prózai: egy négysávos út is kevés, hogy egy íven megforduljon…
A vezetőfülkébe felkapaszkodva, magasan a forgalom felett trónolunk, akár egy parancsnoki hídon. Habár a kormány csak magasságban állítható, az ideális vezetési pozíció kialakítása könnyen megy, ugyanis az üléseken kívül a pedálsor is elektromosan mozog és három beállítást lehet tárolni a memóriában. Egyszerűbbé és kényelmesebbé teszi a használatot, hogy az európai specifikációban kilométeres az óra, és a fedélzeti számítógép is mindent metrikus mértékegységekben közöl: a műszeregységek közötti képernyő információtartalma személyre szabható, és a menüben lapozgatva szédületes mennyiségű adat jeleníthető meg.
Laramie szinten a felszereltség is gazdag, egyebek mellett széria a kulcs nélküli nyitás és indítás, a fűthető-szellőztethető bőrülések, a kormányfűtés, a tíz hangszórós és mélynyomós Alpine hifi, a 8,4 colos, érintőképernyős navigáció és a tolatókamera. Ugyanakkor jó amerikai szokás szerint a felhasznált anyagok minősége elég vegyes, a kellemes bőrkárpitozás értékéből kopogós műanyagok, valamint kályhaezüst és fautánzatú betétek vonnak le. Praktikus pohár- és palacktartókkal, illetve tárolórekeszekkel nem spóroltak az utastérben, de aki egynél több utast szeretne szállítani, a Crew Cab helyett jobban jár a Quad Cab változattal. Esetünkben ugyanis hátul kiszámított a lábtér, s az üléstámlák dőlése elég meredek. Jobb is ezeket (40:20:40 arányban) ledönteni és mondjuk „zárható” csomagtartóként használni.
Mozgó hirdetőtábla: minden szem rászegeződik
Bár a homlokfelülete akkora, mint az amerikai Sziklás-hegység, a gazdaságosság jegyében például aktív hűtőrács-szabályozással javítottak a Ram alaktényezőjén – Cw 0,39-ről 0,36-ra. A tömegcsökkentés érdekében a létraalváznál nagy szilárdságú acélokat használtak, a motorháztető és a futómű egyes alkatrészei pedig alumíniumból készültek. Lényegesebb azonban, hogy az eddigi hidraulikus helyett elektromos kormányszervót és ZF nyolcfokozatú automata váltót kapott az autó, míg az 5.7 HEMI V8-as (félgömb alakú égéstér) immár változó szelepvezérlésű és részterhelésnél képes négy hengert lekapcsolni: az egészből semmit nem érezni, csupán egy zöld Eco jelzés világít a műszerfalon. Kényelmes vezetési stílus mellett nagyjából hozza is az amerikai szabvány szerinti fogyasztást, autópályán 130-nál laza 2000-et forog a motor és 12-13 liter „csordogál le” a torkán, városban pedig 15-16 litert iszik. Persze sokkal szórakoztatóbb, amikor a 16 szelepes (!) 401 lóerője és 556 Nm-es nyomatéka nekifeszül a 2,5 tonnás óriásnak, és sportkocsikat megszégyenítő módon 6,9 másodperc alatt gyorsítja százra. Dinamikusan megy és közben lelkesítően gurgulázik a pick-up, de ilyenkor benyakal vagy 20-25 litert. Jól is fordul, a súlypontja azonban magas, úgyhogy nem nagy élmény vele kanyarogni.
A Ram mifelénk inkább státusszimbólum, mint munkagép, úgyhogy a 850 kg teherbírású platón a szalmabálánál hitelesebben mutat egy quad vagy krosszmotor, utánakötve pedig a lakókocsi, a lószállító vagy a motorcsónak – akár 3,8 tonnát is elhúz. Az opciós légrugózásnak pedig a szintkiegyenlítésen túl más előnye is van: tíz centiméteres tartományban állítható a futómű. Parkoláskor és nagy sebességnél automatikusan alacsonyabbra engedi az autót, terepen pedig gombnyomásra két fokozatban megemelhető. Aszfalton is magabiztosan mozog és többnyire komfortos, de terepen brillírozik igazán a pick-up! Maximális szabadmagassága 27 centiméter, első terepszöge 23,9, a hátsó 27,8 fok. Hátsókerékhajtásról menet közben kapcsolhatunk „összkerékre” és álló helyzetben aktiválhatjuk a terepfelezőt. Olyan ez a kocsi, mint egy faltörő kos: átmegy mindenen!
Az osztrák importőr az európai szabályok szerinti átépítéssel együtt (a dollár- és euróárfolyam függvényében) hozzávetőleg nettó 10 millió forinttól kínálja a Ram 1500 5.7 HEMI V8-ast, a Laramie felszereltség 2,5 millióval drágább.
TETSZETT
– lehengerlő megjelenés
– acélos, kifinomult V8-as
– terepképességek
– teherbírás/vontatás
NEM TETSZETT
– vegyes anyagválasztás
– városba túl nagy
ÖSSZEGZÉS
A tengerentúlon munkagép, európai viszonylatban nagy teljesítményű luxusautó a Ram 1500-as. Városban körülményes a használata, de hosszú távú utazásra és vontatásra ideális partner – a dízelmotorral valamivel nagyobb létjogosultsága lesz.
Ram 1500 5.7 HEMI
Összlökettérfogat: 5654 cm3
Hengerek/szelepek: V8/16
Max. teljesítmény: 295 kW (401 LE) 5600/perc
Max. forgatónyomaték: 556 Nm 3950/perc
Hossz./szél./mag.: 5816,5/2017,4/1970,4 mm
Tengelytáv: 3569,4 mm
Fordulókör: 13,9 m
Saját tömeg/teherbírás: 2550/850 kg
Platóméret: 1712,4/1686,9/508,6 mm
Üzemanyagtank: 98 l
Gyorsulás 0-100 km/h: 6,9 s
Maximális sebesség: 170 km/h
Város/országút/vegyes: kb. 15,7/11,2/13,8 l/100 km
Tesztfogyasztás: 14,8 l/100 km
A modell alapára: kb. nettó 9 984 000 Ft
A tesztelt modell ára: kb. nettó 12 470 000 Ft (SLT)
Az Autó-Motor ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!