Mivel a mimózalelkű amerikai és ázsiai vásárlók túl agresszívnek találták, vegyünk érzékeny búcsút a Mitsubishi jet-fighter vadászrepülőgépes arcberendezésétől. A harmadik generációs Outlander teljesen új stílusirányzatot vezet be, az egyszerű és kissé érzelemmentes vonalakból építkező formavilág előbb-utóbb a gyémántos márka többi világautóján is visszaköszön majd.
Lényegesebb azonban, hogy elődjéhez képest a gyémántos márka középkategóriás hobbiterepese átlagosan egy mázsa súlyfelesleget dobott le: 1380 kg-os minimális önsúlyával annyit nyom a mérlegen, mint egy kompakt Opel Astra! Ráadásul ezt úgy sikerült elérni, hogy azonos külső méretek mellett az utastér tágasabbá, a felhasznált anyagok minősége és a kidolgozás igényesebbé, míg a felszereltség gazdagabbá vált – többek között kétzónás légkondi, radaros követésitávolság- és sebességtartó automatika, koccanásgátló és ütközést mérséklő rendszer, valamint sávelhagyásra figyelmeztetés is elérhető az Outlanderhez.
A hétszemélyes változat pedig a korábbi „kínpad” helyett végre rendes, becsületesen párnázott pótüléseket kapott. Azért felnőttek számára továbbra sem leányálom itt utazni, mert leghátul szűkös a fejtér, és felhúzott térddel kell gubbasztani. A középső sorban már nem lehet okunk panaszra, továbbá a 60:40 osztású üléseket 250 mm hosszú sínen lehet csúsztatni, és a háttámla dőlésszöge is állítható. Ennek megfelelően a csomagtér is rugalmasan variálható, az üléstámlákat ledöntve 1,69 méter hosszú (+335 mm), teljesen sík raktérpadlót kapunk – az ötödik ajtó opcióként gombnyomásra, motorosan nyitható-zárható.
Kisebb tömeghez kisebb teljesítmény is elég
Menet közben könnyednek és agilisnak érezni az Outlandert. Fel sem tűnik igazán, hogy a takarékosságra hangolt 2,2 literes dízelmotor teljesítménye 27 lóerővel szerényebb: így is hozza ugyanazt a menetdinamikát, mint elődje, hiszen kisebb tömeget kell mozgatnia. A 380 Nm meg amúgy is hamarabb él (1750-2500/perc), úgyhogy korai felkapcsolásokkal, kényelmesen vezethető a kocsi.
A hatfokozatú manuális sebességváltó megvezetése pontos, de határozott kezelést igényel, míg felár ellenében ugyancsak hatgangos, komótosan kapcsolgató hagyományos automata kérhető helyette – a duplakuplungos egységet száműzte a Mitsubishi. Start-stop motorleállító rendszert viszont csak a kézi váltóshoz illesztettek: előzetes mérések szerint az ötüléses, fronthajtású kivitel gyári átlagfogyasztását 5,0 l/100 km-ben állapították meg… Mi azonban összkerekes verziót vezettünk, de a tengelyek közötti nyomatékelosztást az eddiginél lényegesen több információ alapján végző, intelligens vezérlésű viszkokuplungos szerkezet képességeit nem volt lehetőségünk próbára tenni, merthogy a tesztút végig aszfalton vezetett. Annyi biztos, hogy a forgókapcsoló helyett ezentúl nyomógombbal válthatunk a 4WD Eco, 4WD Auto és 4WD Lock üzemmód között.
A 150 lóerős dízellel tisztességesen megy az Outlander, a hatékonyabb zajszigetelésnek és a javított légellenállásnak (Cw 0,33) köszönhetően csendes is, futóműve pedig komfortos hangolású – ezért kanyarokban némi oldaldőléssel fordul. Tettünk még egy röpke fordulót a CVT fokozatmentes automatával társított benzinessel (+3 LE/-4 Nm), de ez finoman szólva is felejthető élményt nyújtott, és az importőr állítása szerint gyakorlatilag amúgy is csak gázolajost adnak el. Az új generációs Outlandert azonban már eleve úgy tervezte a Mitsubishi, hogy a hagyományos mellett hibrid változat is készül belőle. A márka első konnektorról tölthető, Plug-in Hybrid EV (PHEV) modellje szeptember végén, a Párizsi Autószalonon debütál, és jövőre kerül az európai kereskedésekbe.
Az Autó-Motor ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!