Az egész autó olyan, mint egy vaskos izomköteg, erőteljesnek és masszívnak hat. Csakhogy a Mazda designerei néhány helyen igencsak túlzásba vitték az erőfitogtatást, bizonyos részek már-már a giccs kategóriába tartoznak – az előd visszafogott stílusa bizony „emészthetőbb” volt. A gépháztetőre vágott nyílás turbós modellről lévén szó nem csak vakítás, de a frontrész egyszerűen túlzsúfolt a cicaszemű lámpákkal és a nagy, fekete hűtőmaszkkal. Ezt leszámítva nehéz belekötni, mert a vezetőülésből nézve nagyon is rendben van. Vetélytársaihoz mérve (lásd keretes írásunkat) továbbra sem a Mazda büszkélkedhet a legtöbb lóerővel, de tudjuk, a nyers erő nem minden, az irányíthatóság legalább olyan fontos.
Nem túl sok 260 lóerő az első kerekeken?
Négyhengeres egységhez képest meglehetősen nagy az MPS motorjának 2,3 literes lökettérfogata, amit lehet is érezni, hiszen a motor óriási ereje ellenére sem pörög fel túl gyorsan. De ha egyszer elkapja a fonalat, őrült vágtára sarkallja az autót, még ha a hangja meglehetősen visszafogott is. 3000-es fordulatnál robbanásszerűen érkezik az erő, az ülésbe préselő élmény pedig még közvetlenül a leszabályozás előtt sem szűnik meg. A nagy lökettérfogat előnye ugyanakkor a mindennapi közlekedés során egyértelmű: 60 km/óránál már hatodik fokozatban gurulhatunk, s innen is erőlködésmentesen gyorsít a jármű.
A fizika törvényeit azonban az MPS sem tudja meghazudtolni, nedves úton a 380 Nm-es nyomatékot a kipörgésgátló szakadatlan beavatkozása miatt szinte lehetetlen átvinni az aszfaltra. Mondhatjuk ezt annak ellenére, hogy az első két fokozatban az elektronika nem engedi rázúdulni az összes nyomatékot a kerekekre, illetve hogy azonos tehetetlenségi nyomatékú féltengelyeket vetettek be, ami jócskán csökkenti a hajtási befolyást. De amint száraz utat fog a gép, mintha maga mögött hagyná a láncait. Részlegesen önzáró differenciálművével és sebészi pontossággal irányítható kormányművével a szlalompályák és szerpentinek nagymenője. Semmi alattomos nincs a viselkedésében, nagy teljesítménye ellenére könnyen kiismerhető, egyedül az alulkormányzottsági hajlamot kell a fejünkben tartani, meg azt, hogy a menetstabilizáló nem szól bele „lépten-nyomon” a vezetésbe. Ezeken a tulajdonságokon túl a hatfokozatú, manuális sebességváltó is valódi élvezeti forrás. Ez az egyik legjobb kézi váltó, amit ma használhatunk: határozott kezet követel, de szédületesen rövid utakon jár a karja.
A hangulatfokozás a beltérben is nagy szerepet kapott, noha korántsem olyan radikális a változás, mint a külsőnél. A csőbe bújtatott főműszerek között turbónyomásmérő ingázik fel és alá, miközben felsőtestünket átlagos oldaltartású ülések fogják. Utóbbiak – pont azért, mert nem túlságosan kagylósítottak – hosszú úton is kényelmesek, nem nyomják az ember derekát. A vezetőt körülölelő műszerfal is tökéletesen illik az autó karakteréhez, a fekete betétek pedig oldják a komorságot. Negatívumként egyedül a kormányról kezelhető navigációt és fedélzeti számítógépet lehetne kiemelni, na meg a kompaktautók között szűkös hátsó lábteret és csomagteret.
Csak a metálfényezésért kell felárat fizetni
A Mazda3 MPS ára az egyik legkedvezőbb a szegmensében. A 8 359 900 forintban minden olyan tétel benne van, amit joggal elvárhatunk. A bixenon kanyarkövető fényszórók, a holttérfigyelő rendszer, a fűtött ülések és a navigációs rendszer is alapáras tételek, az egyetlen rendelhető extra pedig a 94 900 Ft-os metálfény.