A német prémiumautók többek között a Mercedes klasszikus típusainak lehetnek hálásak az óriási népszerűségükért, ugyanis ezek a 70-es és a 80-as években gyártott autók még akkor is megőrizték méltóságukat, amikor elérték a bűvös, egymilliomodik kilométert. A használtan is értékes W123-as és W124-es sorozatban nem számított ritkaságnak a fapados alapkivitel, amelyet a Becker rádió mellett jobb esetben tolótetővel rendelt az első tulajdonos. Ezekkel a többnyire Németországból, magánimportban hazánkba került autókkal szerzett tapasztalatok is megerősítik, hogy nem az extrák miatt alakult ki a márka nimbusza.
A gyártóknak azonban presztízskérdés a folyamatos szolgáltatásbővítés, ezért ritkán jut el hozzánk egy belépőszintű prémiummodell. A Limited Edition fantázianevű, kvázi alapkivitelű E-osztály így éppen azért számít különlegesnek, mert szinte minden hiányzik belőle, ami nélkül 2019-ben is lehet élni. Bár a W213-as bemutatásakor kézi váltóval is elérhető volt, ma már széria a hagyományos, kilencfokozatú, automatikus szerkezet, melyet a leggyengébb, 2,0 literes, 184 lóerős, turbós benzinmotorhoz kapcsoltak. Még ebből a kedvező alapárú változatból sem hiányzik a 4Matic összkerékhajtás, ahogy az aktív fékasszisztens, az elektronikusan vezérelt lengéscsillapítás, a LED-es fényszóró, a térdlégzsák, a kétzónás légkondicionáló, az ülésfűtés, a multifunkciós kormánykerék sem, sőt a nagyobbik, 66 literes üzemanyagtartály is benne van a csomagban 11 965 020 Ft-ért. Ennyiért egy felső-középkategóriás Mercedest kapunk, amely fehérben és az alapáras, 17 colos könnyűfém felnikkel is maradéktalanul elegáns, méltóságteljes limuzin.
A spórolás jelei csak az utastérben láthatók. A szövetülések kényelmesek, mégis talán ez a tesztautó leggyengébb pontja, ugyanis az E-osztályhoz elérhető, drágább ülések jobb tartást adnak. Mivel csak a támla állítható motorosan, gombja sem az ajtóra, hanem az ülésre kerül. Feltűnő különbség a nemzetközi bemutatón és az itthon próbált összes E-osztályhoz képest a dupla digitális kijelző hiánya, illetve az analóg műszeregység, amely pusztán azért feltűnő, mert egy képernyő helyére került. Egyébként illik az autóhoz és jól olvasható, a két kerek óra között pedig ott a fedélzeti számítógép szépen integrált képernyője. A központi kijelző ebben a konfigurációban 12,3 colos, a navigáció-előkészítés mellett az online szolgáltatásokhoz (pl. valós idejű forgalmi információk) szükséges kommunikációs modult és okostelefon-tükrözést is tartalmaz. Miközben a középkonzolon egy gombsorral kevesebb van, a kormányon itt van a két érintésérzékeny felület, melyekkel a fedélzeti számítógép és a központi kijelző menüjét érjük el. Bár a dekoráció egyszerű ezüst és nincs hangulatvilágítás sem, az anyagminőséget nem érheti kritika, ahogy a formák és az ergonómia is megegyeznek a drágább kivitelekével. Nagyvonalú a helykínálat, megfelelő a kilátás, a vezetőülésből nem csak a forgalmat, hanem a motorháztetőn álló csillagot is lehet látni. Ez emocionális szempontból fontos, mert az már Avantgard kivitelben is a hűtőmaszkba kerül, megfosztva a sofőrt az egyedi stíluselemtől. A figyelmünket elterelő extrák hiányában csupa olyasmivel nyeri el a tetszésünket az E-osztály, amiért ma is büszkén hordhatja a csillagot a Mercedes.
Kis tempónál is élmény a vezetése, fenségesen gurul, szinte lebeg az út felett. Nem hiányzik belőle a légrugózás, mert a magas oldalfalú, kis átmérőjű gumikkal végre a nagy elődökéhez hasonlóan kényelmes az acélrugós futómű. Úthibákon áthaladva ugyan érezhetően feszes a felfüggesztés, kanyarban hálásak leszünk érte, hiszen nagy tempónál is stabil, precízen irányítható marad. Kormánya gyors és kifejezetten direkt áttételezésű, erőszükséglete ideális, a karosszériához hasonlóan egyszerre masszív, mégis könnyed. Az összkerékhajtás előnyeit a tesztprogram során ugyan nem tudtuk kiaknázni, túlkormányzottságra egyáltalán nem hajlamos, viszont fordulékony az E 200-as. A kiváló hangszigetelés ellenére enyhén beszűrődik a gördülési zaj és a benzines kellemes hangja. 300 Nm nyomatékának köszönhetően megfelelően mozgatja az 1,6 tonnás E-osztályt, élénken reagál a gázadásra. A váltó feltűnésmentesen kapcsolgat, hogy a lehető legtakarékosabb legyen, a fékek pedig kifinomultan lassítják. 184 lóerő elég sok ahhoz, hogy az autó hangulatához illő higgadtsággal, viszont dinamikusan haladhassunk és értékeljük az igényes műszaki kivitelezést. Előbb-utóbb persze elkezdünk hiányolni olyan extrákat, mint a tolatókamera és nem mindenki lesz elégedett a 10,6 literes fogyasztással. Nekik készül a 11 905 000 Ft-tól kapható, 2,0 literes, 160 lóerős, dízelmotoros Limited Edition – összkerékhajtás helyett tolatókamerával…
Tetszett
• klasszikus atmoszféra
• kifinomult működés
• általános minőség
Nem tetszett
• néhány hasznos extra hiánya
ÖSSZEGZÉS
Alacsony felszereltséggel sem okoz csalódást az E-osztály, sőt, bebizonyítja, hogy nem csak az extrák mennyisége határozza meg egy Mercedes kvalitásait.
Mercedes-Benz E 200 4Matic
Összlökettérfogat: 1991 cm3
Hengerek/szelepek: S4/16 turbó
Max. teljesítmény: 135 kW (184 LE) 5500/perc
Max. forgatónyomaték: 300 Nm 1200-4000/perc
Hossz./szél./mag.: 4923/1852/1468 mm
Tengelytáv: 2939 mm
Nyomtáv elöl/hátul: 1616/1619 mm
Fordulókör: 11,9 m
Saját tömeg/teherbírás: 1665/640 kg
Csomagtér: 540 l
Üzemanyagtank: 66 l
Gyorsulás 0-100 km/h: 7,9 s
Max. sebesség: 233 km/h
Város/országút/vegyes: 9,6/5,9/7,2 l/100 km
Tesztfogyasztás: 10,6 l/100 km
CO2-kibocsátás: 166 g/km
A modell alapára: 14 569 350 Ft (200 d, 160 LE)
A tesztelt verzió ára: 11 965 020 Ft