Rohamléptekben frissül az Audi palettája, és bizony nemcsak a vadonatúj modellekre helyezik a hangsúlyt, hanem a félidős ráncfelvarrások is olyan alaposak és mélyrehatók, mintha generációváltások lennének, legalábbis műszaki értelemben biztosan. 2020-ban pedig mi másról szólhatna egy nagyméretű, a közmegítélés szerint pazarló luxus SUV faceliftje, mint a villamosításról!
Merthogy bármennyire is látványos az új arc és a krómcsíkkal megspékelt far, a lényeg mégiscsak az, hogy immáron az összes dízel Q7-es lágyhibrid hajtást kap, vagyis a 3,0 literes, V6-os turbódízel munkáját a váltóba épített villanymotor segíti. Ahogy a legtöbb 48 voltos rendszert használó lágyhibridnél, itt is az tűnik fel elsőként, hogy a motorleállító már korán, egészen pontosan 22 km/órás tempónál lelövi a hajtást, és hogy az újraindítások mennyire finomak. A hosszmotoros felépítés ellenére semmit sem lehet érezni a dízel beindításából! A Q7-es tudománya nem áll meg ennyiben, ugyanis a 48 voltos rendszer akkumulátora képes annyi energiát elraktározni, hogy 40 másodpercen keresztül menet közben is álljon a dízelmotor, feltéve, ha 55 és 160 km/órás sebesség között haladunk. Ez akkor lehetséges, ha az autó a saját lendületét kihasználva gurul. Érdekes, hogy például amikor egy lámpához hangtalanul csorogva rálépünk a fékre, a dízel röviden újra beindul, hogy aztán a vezérlés 22 km/óránál újra leállítsa.
Csodákat nem kell várni a rendszertől, de a 8,8 literes tesztátlag és a közel 1000 kilométeres hatótávolság bizonyítja, hogy a dízeleket övező lincshangulat ellenére még mindig ez az ideális választás egy ekkora autóba. Főleg, hogy a 286 lóerős 50 TDI erőtartaléka bőséges: mindegy, hogy egy vagy hét személy utazik a fedélzeten, nincs olyan forgalmi szituáció ahol ne lenne elegendő tartalékunk. Persze folyamatosan nevel minket a takarékos vezetési stílusra, és kanyarok előtt már jó előre figyelmeztet, hogy le kellene lépni a gázról, azért ez a motor maximálisan támogatja a dinamikus haladást. Nagyobb gázadásra ugyan kicsit többet hallat a hangjából, mint a BMW és a Mercedes új, sorhatos gázolajosai, de azért az nem semmi, ahogy 1000-es fordulaton is képes mindenféle rezgés nélkül elvinni az üresen 2,2 tonnás testet. Mégis az az érzésem, hogy az általunk is mindig dicsért, nyolcgangos ZF-váltó és a motor házasítása nem sikerült tökéletesre. Finoman kapcsol, de gyorsításnál sokszor nem vált vissza időben, majd hirtelen túl alacsony fokozatot választ és sebzett vadként indul meg az autó.
A Q7-es alapvetően persze a kényelemről szól, még a 15 mm-rel lejjebb ültetett S line kivitel is finoman lépked át a fekvőrendőrökön. A vezetőnek meg egyenesen fejedelmi a dolga, olyan, mintha egy parancsnoki hídon ülne: hatalmas a tér, komfortos az ülés, és igényes, hibátlan kidolgozású belső vesz minket körül. Sőt, még azt sem lehet kritizálni, hogy túl sok lenne az érintőképernyőből! Merthogy a navigációs felület és a klímavezérlés panelje az ujjunk nyomására pulzál egyet és olyan érzésünk van, mintha egy hagyományos gombbal aktiváltuk volna az egyes funkciókat. Annyira modern az egész, hogy a korábbi kiálló központi kijelző és a klasszikus klímaegység egyből elavultnak hat!
Az 5063 milliméteres hosszúság és a közel 3,0 méteres tengelytávolság miatt nem meglepő, hogy hátul óriási a hely, aki azonban azt várja, hogy a második sor az A6-os vagy az A8-as kényelmét nyújtja, az csalódni fog, mert az ülések kialakítása jóval egyszerűbb, mint mondjuk az említett két típus esetében. Ennek viszonylag egyszerű oka van, a második sorban lévő ülések ugyanis egyterűeket megszégyenítően mozgathatók (a támlák dőlésszöge is állítható). Mivel kevésbé formázottak, három gyermekülés is elfér egymás mellett gond nélkül. Vagyis a Q7-es nagyon praktikus autó, a használható méretű harmadik sorral, az elektromos fedélmozgatással, a szintén gombnyomással vezérelhető üléslehajtással családi kocsiként egészen nagyot domborít – kár, hogy sokan nem ezt látják benne. Az igazsághoz persze hozzátartozik, hogy méretei miatt a mélygarázsok vagy a gépi mosók fejfájást okoznak a használónak, mégsem gondolnám, hogy a Q7-es és a hozzá hasonló hegyomlások napjai meg lennének számlálva. A nagy SUV-k piaca virágzik, és az öntudatos, 20,8 milliós alapára is mutatja, a márkáknak nem lasszóval kell fogni a vásárlókat.
TETSZETT
• belső minőség
• praktikum, csomagtér
• kényelem
• nagy hatótávolság
NEM TETSZETT
• lassan reagáló sebességváltó
• nagy tömeg
• drága extrák
ÖSSZEGZÉS
Az Audi V6-os dízele nem sok kétséget hagy afelől, hogy ekkora méretű szabadidő-autóba bizony a gázolajos motor illik a legjobban: az 50 TDI változat dinamikus, és persze méretéhez/teljesítményéhez képest takarékos is. Bár a Q7-es sem az az autó, amivel szimpatikusak leszünk az utakon, minősége és szolgáltatásai is kiemelik az átlagból.
Audi Q7 50 TDI quattro
Összlökettérfogat: 2967 cm3
Hengerek/szelepek: V6/24 turbódízel
Max. teljesítmény: 210 kW (286 LE) 3500-4000/perc
Max. forgatónyomaték: 600 Nm 2250-3250/perc
Hossz./szél./mag.: 5063/1970/1741 mm
Tengelytáv: 2995 mm
Nyomtáv elöl/hátul: 1679/1690 mm
Fordulókör: 12,5 m
Saját tömeg: 2185 kg
Csomagtér: 865-2050 l
Üzemanyagtank: 75 l
Gyorsulás 0-100 km/h: 6,3 s
Max. sebesség: 241 km/h
Átlagfogyasztás: 6,5 l/100 km
Tesztfogyasztás: 8,8 l/100 km
CO2-kibocsátás: 171 g/km
A modell alapára: 20 822 720 Ft