A járműiparban nincs már olyan szereplő, aki kihúzhatná magát a szigorodó törvényi előírások és a közhangulatban érzékelhető „zöld” nyomás alól. A motorkerékpárok szegmensében is megfigyelhetők az új trendek, de a gyártóknak van annyi realitásérzékük, hogy nyíltan felvállalják, a nagy motoroknál bizony nem jött el még a villanyos korszakváltás. A felhasználói igények és a technikai korlátok egyszerűen nem egyeztethetők össze, sokat beszélt erről többek között a Ducati első embere is. Ugyanakkor a hibridhajtás életképes köztes megoldás lehet, legalábbis a Kawasaki nagyon hisz benne. A márka mindig is különc volt a nagy japán négyesben, így nem igazán meglepő, hogy a szigetországi gyártók közül ők azok, akik elsőként hibridhajtású nagymotorral jelentkeztek, beelőzve ezzel az európai gyártókat is.
A naked bike-ok közé sorolható Z7 Hybrid és sportosabb fazonú testvérmodellje, az idomos Ninja 7 Hybrid elsőre teljesen hétköznapi, modern motorok, csupán a HEV feliratok árulkodnak a hibrid hajtásláncról. Bár a pontos méret- és tömegadatokkal egyelőre adós a márka, a hibrid erőforrás komponenseiről már mindent tudunk, illetve azt is elárulták, hogy a váz és a futómű miatt a Z650-eséhez hasonló a modellek viselkedése.
A hajtás alapját egy soros, kéthengeres, 451 cm3-es erőforrás adja, amely önmagában 59 lóerőt produkál, ehhez jön hozzá a 12 lóerős villanymotor. A 69 lóerős rendszerteljesítményű újdonságokban a villanymotort egy 48V-os akkumulátor látja el energiával. Amíg a hibrid autóknál a 48V-os akkumulátor legtöbbször csak finomabb start-stop üzemet és pár lóerős rásegítést hoz, addig egy motorkerékpárnál pont elég arra, hogy tisztán elektromosan is tudjon haladni rövid távokon. A Kawasaki által Strong Hybridnek nevezett rendszer lényegében egy öntöltő hajtás, vagyis alapesetben, kis sebességnél a folyadékhűtésű villanymotor hajt, majd nagyobb gázadás esetén (vagy ha az akkuból elfogyott a szufla), automatikusan benzinmotorra vált – általában 2000-es percenkénti fordulaton csatlakozik be a sorkettes. A vezető manuálisan is kapcsolhatja a kuplungkar nélküli, hatfokozatú, robotizált sebességváltót, viszont Sport-Hybrid üzemmódban csak kézi kapcsolás lehetséges. Ilyenkor nem aktív a start-stop rendszer sem és a benzinmotor mindig jár. A villanyos egység ilyenkor is támogatja a benzinest, az e-Boost gomb megnyomásával pedig az akku összes energiáját felhasználva gyorsíthatunk.
Nem véletlenül mondja a Kawasaki, hogy a rugalmasság tekintetében a 750-es gépekkel van pariban az új sorozat, sőt, álló helyzetből az 1000-eseket is megszorongathatják. Városban ugyanakkor a tisztán elektromos EV menetprogram a logikus választás, ilyenkor a benzinmotor mögé helyezett 13 kg-os akkuról egyedül dolgozik a villanymotor, amíg ezt a töltöttségi szint lehetővé teszi. Nagyban megkönnyíti a manőverezést a „sétáló” mód, amikor előre és hátra a villanymotor segítségével mozog a kétkerekű. Előre 3, hátrafelé 2 km/órás sebességgel haladhatnak a hibrid Kawasakik (pl. járdára felállás, szűk parkolóhelyen tili-toli), a vezetőt narancsszínűre váltott kijelző is tájékoztatja a program aktiválásáról.
A tavasz folyamán érkező modellpáros árát egyelőre homály fedi, de az biztos, hogy érkezésük mindenképpen mérföldkő. Amikor sok új gép a gyárból kigördülve sem mehet már bizonyos útszakaszokon Nyugat-Európában a zajterhelési korlátozások miatt, a Kawasaki egy csendesebb és tisztább jövőképet kínál. Hogy az élmény a gyakorlatban milyen lesz, azt mi is kíváncsian várjuk!