Véletlen csupán, hogy éppen Alkotmányunk Ünnepének küszöbén került sor arra az eseményre, amely a világ minden tájáról ideérkezett autós látogatók előtt kitárta országunk kapuit. Mégis, szimbólumnak is tekinthetjük, hogy a kétezernél több autóval, legalább 1300 lakókocsival érkezett 6-7000 külföldi vendég éppen a nagy ünnepére készülő ország népével és vívmányaival ismerkedhetett.
Nem kevesebb mint 26 ország autósai adnak itt találkozót a Nemzetközi Kemping és Karaván szövetség XXVII. Kongresszusa alkalmával rendezett nagy rallye-n. Az „Elő-Rallye” alkalmával a római-parti, lágymányosi, hárshegyi kempingekben táborozó vendégek körülnézhettek Visegrádon, Esztergomban, a Dunakanyarban, sétakocsikázásokat tehettek Budapesten, élvezhették a Margitszigeti Szabadtéri Színpad nemzetközi műsorát. Azután a balatonfüredi, tihanyi és egyéb Balaton-menti kempingekben ismerkedhettek a magyar tengerrel. Sportesemények, az Állami Népiegyüttes előadásai, orgonahangverseny a tihanyi apátság templomában és egyéb nagyszerű szórakozási lehetőségek színesítették programjukat.
Azután következtek az „Utó-Rallye” eseményei. A tervek szerint Dunaújvároson és Kecskeméten keresztül Szolnokra utazott az autók tömege, amely ott a Tisza-parti kempingekben pihent meg, majd Debrecenben kapott szállást. A résztvevők kirándulásokat tehettek a Hortobágyra, Tokajba, megismerkedhettek a pusztai világ „romantikájával”, a híres magyar bortermő vidékkel…
De ami a legfontosabb: megismerkedhettek a mai magyar élettel, a magyar árukkal, a magyar kultúrával, társadalmi berendezésünkkel, létesítményeinkkel.
Vendégeink nagy többsége életében először járt Magyarországon, és egyáltalán: most tekinthetett először a sokat emlegetett „vasfüggöny” mögé. És láthatták, hogy mennyire más ez a mi világunk itt, mint ahogyan a nyugati propaganda hirdeti. Más külsőségek is – az árubőség, a neonfényes nagyvárosok, a vidám, jól öltözött emberek – sokat mondhattak számunkra. De megtudhatták azt is, hogy nálunk megszűnt a munkanélküliség, hogy nemcsak megszűnt az analfabétizmus, hanem meg is sokszorozódott a tanult, művelt emberek száma.
Találkozhattak az üdülőhelyeken „fillérekért” beutalt pihenő, szórakozó dolgozókkal. Megfigyelhették ugyanakkor, hogy mennyire óvjuk, ápoljuk múltunk hagyományait, örökségeit. És érezhették, hogy az emberek nálunk hogyan törődnek mindazzal, ami az országunkban történik, büszkék hazájukra, magukénak érzik a szocializmust építő társadalmat, és hittel, bizakodással munkálkodnak sokat ígérő jövőjükért.
Fotók: Vértes Tivadar és MTI – Járai Rudolf, Fényes Tamás, Lajos György
Vértes Tivadar légifelvételei