December közepe táján nem csak a 700 forintos üzemanyag köszöntött ránk, hanem a hideg időjárás is, már nem ritka, hogy reggelente mínusz fokot mutat a hőmérő higanyszála. Így az autósok „kedvenc” időszaka is elkezdődött: a reggeli jégkapargatás, tükör melegítés és motor járatás időszaka. De figyelmünk nem csak a tiszta szélvédőre kell, hogy korlátozódjon, fontos az autó futóművének megfelelő felszereltsége is, gondolunk itt elsősorban a téli gumik állapotára. Ha pedig az autónk még nem a téli abroncsokon gurul, sürgősen gondoskodnunk kell a cseréről. Utána jártunk a témának, és megnéztük, Vas megyében mi a helyzet kerékcsere kérdésben.
Hazánkban nincs jogszabály a téligumi felszerelésének időpontját vagy mikéntjét illetőleg, ezért mindig is kérdés volt, hogy mikor illendő cserélni a nyári abroncsokat, így mi is utána jártunk a témának. Sajnálatos módon a hétvégén újabb halálos áldozatot követelő autóbaleset történt megyénkben, a körülmények tisztázatlanok, ám ami biztos, hogy a balesetet szenvedő járművön nyári gumik voltak. Hogy ez mennyire befolyásolta a tragédia kimenetelét, nem tudni, de az biztos, hogy sokakban elindította a folyamatot, amelynek végén téli gumik kerülnek az autóra.
Megkérdeztünk több ezzel foglalkozó szervizt is, és megtudtuk, sokan már októberben lecserélték abroncsaikat, de vannak olyanok is, akik még csak most indultnak el kerékcserélő útjukra. A megkérdezett szervizekben átlagosan teljesen le vannak foglalva az időpontok, a várakozási idő pedig három nap és egy hét között mozog. Ez a szám már egy jó ideje stagnál, hiszen a cserét sokan már letudták az októberi vagy épp novemberi hónapokban. A szervizek szerint fontos, hogy időben lecseréljük az abroncsokat, hiszen télen nem csak a hó miatt válhat a nyári gumis autó irányíthatatlanná, hanem sok más tényező is balesetet okozhat.
Fontos tudni, hogy a nyári abroncsok kialakításuk és összetételük miatt általánosságban hét fok alatti hőmérsékleten megváltoznak, megkeményednek, futófelületük veszít a tapadásból és a hideg aszfalton sem működnek a megszokott módon. A környező országokban viszont kötelező a téli gumi használata, amit a megkérdezettek szerint itthon is jó volna jogszabályhoz kötni. Ausztriában például november elsejétől kötelező a téli gumi használata, és egyes helyeken a hóláncot is ellenőrzik a hatóságok, ezek hiányában akár kétmillió forintnyi bírság is kiszabható. Romániában november 1. és március 31. között kötelező a téli gumik használata. Aki bizonyíthatóan a téli gumik hiánya miatt okoz balesetet vagy forgalmi akadályt, az a kártérítésen és a mentési költségeken túl átszámolva nagyjából 160 ezer forint büntetésre számíthat, továbbá a biztosító is elutasíthatja a kárigényét. Belgium, Dánia, Hollandia, Lengyelország, Nagy-Britannia, Oroszország esetében hozzánk hasonlóan nem kötelező, de ajánlott a téli gumi és a hólánc. Fontos, hogy bár a rendőrség nem büntetheti meg a sofőrt a téli gumi hiánya miatt, a nem megfelelő mélységű bordázatért már jár a pénzbírság.