Még a 90-es évek végén is kevés olyan felhasználási terület akadt, ahol egyértelműen megérte automatikus váltót használni. Ehhez képest ma a robotok gyakorlatilag bárhol kenterbe verik még a legjobb sofőröket is – olyannyira, hogy 2019-ig ki is vezetik a kézi váltót! Nem véletlen, hisz a svédek csak idén annyi újítást mutattak be, hogy követni is nehéz a fejlődést.
Ezek közül az egyik legfontosabb, hogy az I-Shiftet kúszófokozatokkal egészítették ki. Vagyis a normál fokozatok elé két, kimondottan lassú, nagy nyomatékleadást engedő fokozat kerül. A gyakorlatban a váltóra a motoroldalon, egy 120 milliméteres közdarabot építenek, ebben kapnak helyet a kúszófokozatok fogaskerekei. Szemléletes, hogy így egy extrém méretű, 300 tonnás szerelvény, 750 lóerős vontatóval, 4,12-es hátsóhíd-áttétellel 2 helyett, akár 5%-os emelkedőn is képes elindulni, miközben a tengelykapcsoló hőterhelése csupán egynegyede a hagyományos rendszerének. Ugyanez a vontató egy 10%-os emelkedőn 140 helyett, akár 190 tonnás szerelvénnyel is képes elstartolni.
Gyakorlatiasabb helyzet azonban az építőipar, vagy a nehézgép-szállítás. Jól látható, milyen fogyasztáskülönbséget eredményez egy 540 lóerős FM13-as esetében, ha gyorsabb hátsóhíd-áttételt választhatunk, hisz a rakottan elindulás laza talajon sem okoz problémát.
Az így megrendelt autóknak a kis sebességű alkalmazásokban is nagy előnye van, előrefelé ugyanis az eddigi 1,9 km/óra helyett, akár 0,9 km/órával is haladhat, de hátramenetben is hasonló a differencia a plusz két fokozatnak köszönhetően.
Az ötletes megoldások a hajtáslánc minden elemét érintik. A 6×6-os és 6×8-as kerékképletű változatoknál, nehéz terepen immáron elegendő a hátsó differenciálzárat aktiválni, amennyiben a hátsó kerekek kipörgése meghaladja a 3%-ot az első tengely hajtása automatikusan bekapcsol, és a gázpedál felengedéséig úgy is marad. A kapcsolatot pedig kuplungtárcsák helyett az építőipari gépekből átvett, erős körmös kapcsoló teremti meg.
Ha terepjárásról van szó, természetesen a felfüggesztésre is nagy hangsúlyt kell fektetni. Éppen ezért az eddig meglévő számos megoldás mellé újabb variációk is érkeztek. Immáron hajtott első tengely esetén is választható első-hátsó légrugózás, amely nem csak kényelmes, de szintezése a közúti modelleknél is nagyobb mértékben szabályozható. Amennyiben első ikertengelyes teherautóról van szó, a vásárlók választhatnak megnövelt teherbírású kivitelt (9+9 helyett 10+10 tonna), kérhetnek dinamikus kormányzást, illetve nem hajtott első kerék esetén légrugózást is.
Az FH-család hátsó tridem futóműve teljes légrugózással is elérhetővé vált, emelhető és kormányozott harmadik tengellyel. Mi több, mostantól a gyárból is rendelhető öttengelyes FH, jelentős átépítési és engedélyezési költségtől kímélve meg a vásárlót. A laprugós tridem tengelynek pedig egy 250 kilogrammal könnyebb változata is megjelent. Praktikus fejlesztés a menet közben emelhető, hajtott tandemtengely is. Lerakodást követően egyetlen gombnyomással felemelhető, így automatikusan 4×2-es üzemmódba vált (körmös kapcsolóval működtetett). Túl nagy hajtott-tengely-terhelés esetén automatikusan leereszti a hátsó tengelyt is, így a feledékeny sofőr sem okozhat bajt. A kisebb fordulókör és zajszint mellett a gumikopás, illetve a fogyasztás is csökken – különösképp az út felét üresen megtevő építőipari, fakitermelő alkalmazások esetén.
Ahány szakma, annyiféle célszerszám, nincs ez másképp a fuvarozásban sem. Az autószállító vagy épp az önrakodó daruval felszerelt teherautó is profitálhat a kifejezetten alacsony FH bányászfülkéből, nem is beszélve a nevében is szereplő, föld alatt dolgozó autókról. Extraerős tetővel rendelve egy leeső sziklakolonc sem lapítja ki a sofőrt. S ha már kemény autó kell, beikszelhetjük az extraerős lökhárító opciót is, hogy a 25 centire előrenyúló, három darabból álló acélüllővel akár saját tárnát nyithassunk odalent.
Autó-Motor ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!