Nagyon bejött az Audi számítása, amikor 2011-ben lefelé bővítette SUV-kínálatát: a Q3-asból azóta 400 ezer darabot értékesítettek világszerte, miközben az európai piacon a prémium kompakt szabadidőautók mezőnyének „falkavezérévé” lépett elő. Ingolstadtban nyilván nem is szeretnék alább adni, úgyhogy félidős modellfrissítéssel igyekeznek helyzetbe hozni a BMW X1-essel, a Range Rover Evoque-kal és az újonnan érkezett Mercedes-Benz GLA-val szemben.
A tervezők pedig egyszerű, de hatásos módját választották, hogy ne csak a márkafanatikusok tudják megkülönböztetni egymástól a ráncfelvarrás előtti és utáni Q3-ast. Ehhez elegendő volt szembeötlően megváltoztatni az autó legjellegzetesebb pontját: a single frame hűtőmaszk fémszínű keretet kapott. Felső sarkai egészen a szériában xenon, opcióként pedig LED-es fényszórókig nyúlnak. Felárért a hátsó lámpákban is fénydiódák világíthatnak, melyekhez futófényes index dukál. Ezenkívül megjelent pár új színárnyalat a palettán, s a 16-20 col között választható alufelnik stílusán is frissítettek. Persze módosították a hűtőrácsot és óvatosan átrajzolták a lökhárítókat is. Utóbbiak alsó pereme a légbeömlőkkel, a kerékjárati ívekkel és a küszöbökkel együtt fekete, a karosszéria színére fényezett vagy éppen azzal kontrasztos lehet a különféle felszereltségi és látványcsomagok (desgin, sport, exclusive design, S line) függvényében.
Erősebb és gazdaságosabb motorok
Ezek pedig az igényesen kidolgozott utastér dekorelemeire is hatással vannak. Belül egyébként az Audi connect internetkapcsolat megjelenése és a modern vezetőtámogató rendszerek bővülése (széria másodlagos ütközést megelőző vészfékezés, opciós holttérfigyelés, aktív sávtartó rendszer, táblafelismerés, automata parkolóasszisztens) jelent újdonságot. Ahogy az elsőrangú minőségérzet és a példás ergonómia, úgy a helykínálat is maradt a régiben, a csomagtartó viszont a merev kalaptartó helyett felcsévélődő takarórolót kapott, s elektromos csomagtérajtó is rendelhető.
A motorok átlagosan 10 lóerővel izmosabbak, miközben akár 17%-kal takarékosabbak a korábbinál, ha teljessé válik a kínálat, többségük hatfokozatú manuális, illetve hat- vagy hétgangos S tronic duplakuplungos automatával, fronthajtással vagy quattro összkerékhajtással is elérhető lesz. Amíg a 120 lóerős 1.4 TFSI alapmotort bevezetik, addig a hengerlekapcsolás funkciós változat nyitja a sort 150 lóerővel. Ebből készül szupertakarékos „ultra” kivitel, melynek gyári átlagfogyasztása 5,5 l/100 km. A 2,0 literes, benzines turbómotor 180 vagy 220 lóerős verzióban választható – mi utóbbit vezettük. Ez már sportos menetteljesítményeket biztosít a Q3-asnak, s a „drive select” menetdinamika-szabályzó dinamikus állásában élénken veszi a gázadást és lelkesen pörög fel, kifinomult járása és csendes hangja viszont a kényelmes utazást szolgálja. Pedig az Audi agilisan követi a kormánymozdulatokat, az ötödik generációs Haldex-kuplungos négykerékhajtásával határozottan fogja az utat és sínautó módjára fordul, míg az opciós adaptív lengéscsillapítás jóvoltából az oldaldőlés sem vészes.
Amúgy a 2,0 literes, fronthajtású dízel is lendületesen vezethető, bár alul azért van némi turbólyuk. Viszonylag gyorsan összekapja magát és 1800-as fordulat környékéről már erélyesen húz, 150 lóerős és 340 Nm-es teljesítményével megnyerően viszi az autót. Ezzel szemben a 184 lovas TDI pont kezdetben tűnik acélosabbnak, pörgetve nem érezni olyan átütőnek az erőfölényét. Ugyanakkor négyhengeres dízelhez képest mindkettőnek egészen finom tónusú a hangja, rugalmasak és takarékosak is, úgyhogy ezekkel lesz igazán kellemes utazóautó a Q3-as.
Az Autó-Motor ott van a Facebookon is! Klikkelj ide, és lájkolj minket a legérdekesebb hírekért és a lappal kapcsolatos friss infókért!